Otizm ve Serebellum (Beyincik)


otizm doktoru doç dr barış ekici
Otizm ve Serebellum

Evrimsel yaklaşımla değerlendirildiğinde korteks kalınlığının insanda diğer canlılardan daha fazla olduğu bilinmektedir. Son dönemlerde insanı diğer primatlarda ayıran bu özelliğinden çok daha belirgin olarak serebellum-korteks kalınlığı oranın yüksekliği dikkat çekmektedir. Serebellumu sadece denge ile sorumlu tutan klasik yaklaşımın yerini,  dil ve ileri kognisyondaki görevlerini tanımlayan bir bakış almaktadır. Serebellum beyin hacminin sadece %10’unu doldurmakta iken, beyindeki nöronların yarısını barındırmaktadır. Konjenital veya edinilmiş serebellar hastalıklarda otizm spektrum bozukluğunu semptomlarını ortaya çıkabileceği bildirilmektedir. Özellikle vermis ve letaral hemisfer etkilenmelerinin üzerinde durulmaktadır (1).

Serebellum duyusal, motor ve kognitif verinin hızlı işlenmesinde ve koordinasyonunda görev almaktadır. Özellikle tekrarlayıcı hareketler, motor koordinasyon bozuklukları, duyusal hassasiyet, dil sorunları ilişkilendirlmektedir. Otizmli bireylerin dinleme durumunda yapılan fonksiyonel MR çalışmalarında serebro-serebellar bağlantı sorunları gösterilmiştir. İnterhemisferik ve kortikal bağlantılarda azalma saptanırken, subkortikal bağlantıların arttığı bildirilmiştir (2). Sınırlı sayıdaki otizmli hastanın post-mortem çalışmalarında serebellar korteksteki purkinje hücrelerinde azalma bildirilmiştir. Bu bulgu frajil X ve tuberosklerozlu olgularda da saptanmıştır. Purkinje hücreleri korteks ile derin serebellar çekirdekleri bağlayan yapılardır, bu çekirdekler ise bir çok ön beyin bölgesiyle bağlantılıdır. Nörokimyasal çalışmalar serebellumun baskılayıcı-uyarıcı dengesindeki bozulmaya işaret etmektedir (1).

Tsc gen mutasyonlu farelerde, gen mutasyonu sadece purkinje hücrelerinde sınırlanmış, yapılan bir çalışmada purkinje hücrelerindeki uyarım değişikliğinin bile otizm semptomlarına yol açtığı bildirilmiştir (3). Purkinje hücrelerindeki patolojik azalma ileri evrelerde ortaya çıkabilir ve geri dönüşsüz son evreye işaret edebilir.

 

  1. Hampson DR, Blatt GJ. Autism spectrum disorders and neuropathology of the cerebellum. Front Neurosci. 2015;9:420.
  2. Crippa A, Del Vecchio G, Busti Ceccarelli S, Nobile M, Arrigoni F, Brambilla P. Cortico-Cerebellar Connectivity in Autism Spectrum Disorder: What Do We Know So Far? Front Psychiatry. 2016;7:20.
  3. Tsai, P. T., Hull, C., Chu, Y., Greene-Colozzi, E., Sadowski, A. R., Leech, J. M., et al. Autistic-like behaviour and cerebellar dysfunction in Purkinje cell Tsc1 mutant mice. Nature 2012; 488: 647–651

Yazar: Doç Dr Barış Ekici, Çocuk Nörolojisi Uzmanı

Çocuk Nörolojisi Uzmanıyım. Pediatrik Nöroloji hastalıkları epilepsi, sara, otizm, serebral palsi, başağrısı, gelişimsel gerilikler, mental retardasyon, ataksi, görme sorunları, gelişimsel koordinasyon bozukluğu, kas hastalıkları ile ilgileniyorum. Ayrıca ketojenik diyet, otizm tedavisi ve nörostimülasyon alanında çalışmalar sürdürüyorum.

One thought on “Otizm ve Serebellum (Beyincik)”

Çocuk Nörolojisi Uzmanı Doç Dr Barış Ekici'den randevu almak için bilgilerinizi bırakın sizi arayalım.

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.