Otizm; Hiçkimsenin Hiçbirşey Bilmediği Hastalık

Comments 2 Standart

Çocuk Nörolojisi Doktoru

Otizm bir hastalık mı?  Yoksa yüzlerce-binlerce hastalığın bir bulgusu mu?

Otizm bir hastalık değil, bir sonuç. Bir çok hastalığın ortaya çıkardığı bir sonuç.

O zaman otizmi nasıl tedavi edebiliriz? Öncelikle hastalığın ne olduğunu bilmek gerekiyor. Sık rastlanan nedenleri, Tuberoskleroz, Rett Sendromu, Nörofibromatozis veya PTEN mutasyonları model alıp üretilen çözümlere baktığımızda karşımıza mTOR mekanizması çıkıyor.

mTOR mekanizması beynin şekillenmesinde görev alıyor. Model hastalık ise Tuberoskleroz. Rapamisin denilen ilaçların türevleri mTOR mekanizmasını yavaşlatıp hastalığın şiddetini azaltmasını bekliyoruz. Herşey teoride tamam fakat klinik uygulamada bu ilaçlar Tuberosklerozun bir çok bulgusuna iyi geliyor fakat otizme  etkisi umulduğu gibi değil.

mTOR mekanizması çok çalışınca otizm gelişiyor. Ama son çalışmalar mTOR az çalışınca da otizmin ortaya çıktığını gösteriyor. Onlara da insulin benzeri büyüme hormonu verelim deniyor. Teoride çok güzel ama mTOR kimde az çalışıyor, kimde çok çalışıyor?

mTOR dışı nedenleri ne yapacağız ? Epilepsiye bağlı otizm gelişenleri. Valproik asit faydalı diyenler var ama gebelikte valproik asit maruziyeti otizme yol açıyor. Başka epilepsi ilaçları? Hiç biri güvenilir tutarlılıkta değil, yani hastadan hastaya çok farklı sonuçlar görüyoruz.

Oksitosini unutmayalım. Teoride oksitosini vereceğiz, çocukların sosyal yetileri artacak çünkü oksitosin sevgiyi düzenleyen hormon. Süpermiş… Hemen verelim bu iş bitsin o zaman. Oksitosinin stabil yani bozulmayan çözeltisini hazırlamak çok zor. Klinik tecrübem hiç bir işe yaradığını göstermiyor. Ama çalışmalara bakarsanız herkes çok faydalı bulmuş.

Tamam sorunu gaba/glutamat dengesizliğiyle açıklayalım. Bu çocuklarda epileptik nöbetlerin de olması lazım. Bu kriterleri karşılayan hastalarımıza bumetanid verelim. Klinik tecrübem bazı hastalarda işe yaradığını düşündürtüyor. Ama diğerlerinde neden işe yaramıyor?

Barsaklar, vitaminler, probiyotikler vs vs vs. Unutmadan kazeinsiz diyetler, GAPS diyeti.Bazen işe yarıyabiliyor. Ama hangi hastada işe yarayacağını ön görmek mümkün durmuyor.

Beni en şaşırtan Arabistandan yapılmış bir çalışma… Deve sütünün otizmli çocuklara çok iyi geldiğini bulmuşlar.

Kafamdaki soru şu: Arabistanda develer değilde keçiler olsaydı, oradaki bilim adamları keçi sütünün faydalı olduğu da gösterebilecek miydi?

Doç Dr Barış Ekici

 

Otizm; Hiçkimsenin Hiçbirşey Bilmediği Hastalık” üzerine 2 yorum

  1. Biz (çocukları otizm tanısı alan aileler) ne yapalım barış hocam, yazdiklarinizin üçte birini anlasak, beşte birini güvenip uygulamayı denesek, onda bir fayda etse şeklinde bi istatistikle nasil nereye kadar tedavi olabilir bu çocuklar, kızımız icin ayıracağımiz 1500 TL butcemizi nöroloji uzmanimizin da onerdigi gibi eğitime mi ayıralım yoksa gaps diyetindeki besin takviyesi ve probiyotiklere mi verelim yoksa ağır metal atilimi için 5 seans biorezonans tedavisi için mi kullanalım. Üstelik işten ayrılmak durumunda kaldığım için bütçe daralmasindan bahsetmiyorum bile, herşey bir umut için kim ne derse kulak kesiliyoruz, umarsızca deli gibi ne duysak onun peşinden koşuyoruz. Neden hala sebep bulunamiyor, neden şu sebepledir diye tedavi edilemiyor, neden uzmanlar tedavi yöntemi konusunda bile uzlasamiyor, neden kızım seslenince bakmıyor, neden sebepsiz gülüyor ağlıyor çığlık atıyor neden hala anne demiyor, gözlerimi kapatinca kafamı bazen sadece bir soru işareti olarak düşünüyorum, devasa bir soru işareti, biz ne yapalım Hocam?

    Beğen

Çocuk Nörolojisi Uzmanı Doç Dr Barış Ekici'den randevu almak için bilgilerinizi bırakın sizi arayalım.

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s