Çocuklarda Tekrarlayıcı El Çırpma


otizm belirtileri, dr barış ekici
Kanat çırpma tarzında hareket yapan bir erkek çocuk

Çocuklarda görülen tekrarlayıcı hareketlerin otizm ve mental gerilik ile ilişkili olabileceği toplum tarafından dahi fark edilmiş bir gerçek.

Fakat her tekrarlayıcı hareket yapan çocuk otizmli değildir.

Benim de bir kez dinleme fırsatı bulduğum, John Hopkins Üniversitesi Çocuk Nörolojisi Bölümünden hareket bozuklukları uzmanı Harvey S. Singer’ın bir çalışmasından bahsetmek istiyorum.

Doktor Singer bu hareketleri üçe ayırıyor

 • Yerinde sallanma, eliyle kendine vurma gibi sık görülenler
 • Kafa sallama tarzı hareketler
 • Kanat çırpma, alkış gibi kompleks hareketler

Bu hareketlerin ortak özelliği 3 yaşından önce başlaması. Hareketler çocuklar heyecanlanınca artıyor. Çocuk yorgun ve hasta ise hareketler yine artış gösteriyor.

Otizmli çocuklardan farklı olarak dikkati dağıtıldığında hareketler sonlanıyor. Çocuğun hareketin farkına varması sağlanıp, davranışsal değişiklik üzerinde çalışıldığında olumlu sonuçlar alınıyor.

Tekrarlayıcı hareketler yapan çocuklarda ilerleyen yaşlarda dikkat eksikliği, endişe bozukluğu ve takıntılı davranışlara sık rastlanıyor.

Çalışmanın ilginç sonuçlarından bir diğeri ise ilaçların işe yaramıyor olması ve yaşla beraber bu hareketlerin tam kaybolmasa dahi sıklık ve şiddetlerinde azalma eğiliminin olmasıdır.

Doç Dr Barış Ekici, http://www.cocuk-norolojisi.com

Yazar: Doç Dr Barış Ekici, Çocuk Nörolojisi Uzmanı

Çocuk Nörolojisi Uzmanıyım. Pediatrik Nöroloji hastalıkları epilepsi, sara, otizm, serebral palsi, başağrısı, gelişimsel gerilikler, mental retardasyon, ataksi, görme sorunları, gelişimsel koordinasyon bozukluğu, kas hastalıkları ile ilgileniyorum. Ayrıca ketojenik diyet, otizm tedavisi ve nörostimülasyon alanında çalışmalar sürdürüyorum.

“Çocuklarda Tekrarlayıcı El Çırpma” için 7 yorum

 1. Merhabalar. Oglum 5bucuk yashinda. El chirpma yani surekli Alkish yapmasi var. Otizm diyil. Ama tam olaraq nedir yashadigim ūlkede kimse diyemiyo.konushma yavashlamasi var.mesela 5yawlisa 4yashli gibi. Akilli cocuk yaramazlik yapmaz. Hocalarinin ilk okulda en sevimli cocuğu.
  Yurt dishinda yashiyoruz.
  Benim en buyuk endishem shu bu hafif ziplayarak alkish yapmak kechichekmi? Ne yapmaliyim lutfen yardim ederseniz sevinirim. Bence sevindikde yapiyo bu hisslerini kontrol edememek gibi bi shey

  Beğen

 2. Ben böyleyim 19 yaşındayım küçüklüğümden beri ne zaman heyecanlansam ellerimi kanat çırpar gibi titretirim bilerek değil tabi ki farkına varınca hemen duruyorum gerçekten yaşla azalıyor 5-7 yaşları arası çok çok fazlaydı şimdi öyle çok olmuyor farkındalık olayı ile alakalı herhalde fakat azalsa bile geçmedi %100 tabii. Ve kısa bir süre öncede panik atakla yaşamaya başladım bu çalışma beni açıklıyor adeta .. diyorum ki ya otizm değilim başka bi sıkıntım Yok neden böyle şeyler yapıyorum 😂 Saz çalıyormuşum güya bana öyle diyorlarmış bebekken 😂😂

  Beğen

Çocuk Nörolojisi Uzmanı Doç Dr Barış Ekici'den randevu almak için bilgilerinizi bırakın sizi arayalım.

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.