West Sendromu. Gözden kaçan nöbetler!!!


West sendromu çoğu kez öncesinde sağlıklı 4-12 aylık bebeklerde başlayan ciddi bir epilepsi (Sara) rahatsızlığıdır. Amerikada yapılan bir çalışma bebeklerin bu nöbetler başladıktan sonra ortalama 24 gün sonra tedaviye alınabildiklerini saptamış.

Nöbetler başladıktan 1 hafta sonra tedavi başlanan bebeklerin oranı sadce %29 olarak bulunmuş. İlginç bir detay, bazı bebeklerde ailelerin durumu sağlık çalışanlarından önce fark etmiş ve çocuk nörolojisine yönlendirilmeyi talep etmişler. Bu çalışma sonrasında Amerikada West Sendromu ve onun tipik nöbet tipi olan infantil spazmın toplum tarafından bilinirliğini artırmaya yönelik etkinlikler yapılmaya başlanmış.

İnfantil spazm denilen nöbetlerde bebek başını hafif geriye atarken  omuz, kol ve bacaklarda öne doğru sıçrama veya kasılma ortaya çıkar. Nöbet esnasında yüzde ekşime ve gözde kayma görülebilir. Nöbetler seriler halinde, özellikle uykuya yakın veya uyandıktan hemen sonra ortaya çıkar. Peş peşe gelen nöbetlerin sayısı 10 veya daha fazla olabilir.

Aşağıdaki videoyu bir kez olsun izleyelim ve farkındalık için paylaşalım. Bu nöbetler geç fark edilirse zeka etkilenmesi riski vardır.

 

Doç Dr Barış Ekici,cocuk-norolojisi.com

Çocuk Nörolojisi Uzmanı Doç Dr Barış Ekici'den randevu almak için bilgilerinizi bırakın sizi arayalım.

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.