Bebeğiniz Dünyayı Nasıl Görüyor?


 

Doğumda, bebeğinizin görüşü oldukça bulanıktır ancak ışık, büyük şekiller ve hareketi fark edebilir. Yenidoğanlar yaklaşık 15 ila 40 cm uzakta – onları tutan kişinin yüzünü açıkça görebilirler. Yüzünüz yeterlidir, yüzünüz bebeğinizin bu yaşta çok ilgisini çekecektir. Ayrıca bir dama tahtası gibi yüksek kontrastlı nesneler de onun ilgisini çekecektir. Yenidoğanlar dünyayı siyah beyaz görürler.
Bir ya da 2 aylıkken, bebeğiniz doğumdan kısa geçmesine rağmen her iki gözü ile de odaklanmayı öğrenecek ve hareketli bir nesneyi soldan sağa takip edebilecektir. Yüzünün önünden geçen sade bir çıngırakla ilgilidir, yüzüne çok yakınlaşıp başınızı yavaşça yanlara doğru hareket ettirerek gözleri ile sizi takip etmesini sağlayabilirsiniz. Genellikle, gözleri sizinkine kilitlenir.
İkinci aydan başlayarak ve dördüncü ayına kadar devam ederek, renk farklılıkları bebeğiniz için daha net hale gelecektir. Kırmızı, turuncu gibi benzer tonları ayırmaya başlayacaktır. Muhtemelen önce parlak renkler daha sonra ise ayrıntılı ve karmaşık tasarımlar ve şekiller için bir tercih yapmaya başlayacaktır. Onun parlak resimler, fotoğraflar, kitaplar ve oyuncaklara bakmasına izin vererek bunu teşvik edin.
Bebeğiniz 5 ayını tamamladıktan sonra, çok küçük eşyaları bulmada daha iyi olacak ve pastel renklerin arasındaki farkı anlamaya başlayacaktır. Sekizinci aydan sonra ise bebeğinizin vizyonu odanın her yerindeki kişileri ve nesneleri tanıyacak kadar güçlü bir hale gelecektir.

Doç Dr Barış Ekici

Çocuk Nörolojisi Uzmanı Doç Dr Barış Ekici'den randevu almak için bilgilerinizi bırakın sizi arayalım.

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.