Monosodyum Glutamat…. Çok lezzetli mi yoksa Otizmle mi İlişkili?


Endüstri ve para işin içindeyse biraz düşünmek lazım. Sigaranın sağlığa yararlı olduğu, hem de doktorları kullanılarak yıllarca pazarlanabilmişti…

Otizm gıdalar

Boğazınız biraz şenlensin. Taze bir sigara yakın. Doktorunuz da içiyor!

 

Otizmli çocukların ikinci dünya savaşı sonrasında ortaya çıkmaya başladığını biliyoruz. Monosodyum glutamat hazır yiyeceklere tad vermesi için yoğun olarak ikinci dünya savaşı sonrasında kullanılmaya başlanmıştır. Aslında japonların savaşta askerlerinin kumanyalarına lezzet katmak için keşfettikleri bir yöntemdir.

Günümüzde yiyeceklerin tuz İçeriğini azaltmak ve lezzet vermek için hazır gıdaların %95’inde kullanılmaktadır. İçeriğe de çoğu kez soya,  özdeş aroma, tatlandırıcı gibi gizlenerek yazılmaktadır. Endüstrinin desteklediği bilimsel komiteler monosodyum glutamatın tamamen güvenli olduğunu ileri sürmektedir. Beyin kan bariyerini geçemediğini zaten doğada glutaminin bol bulunduğunu anlatmaktadırlar.

Oysa yapılan fare çalışmalarında susuz kalındığında monosodyum glutamatın beyne girebildiği gösterilmiştir. Çocuklar sıklıkla hasta olduklarında sıvı kaybederler. Bu dönemde çoğu kez hazır gıdalar ile beslenmeyi tercih ederler. Otizmde çoğu kez enfeksiyon ile gerileme hikayesi aileler tarafından anlatılmaktadır. Bu gerileme tipik olarak 18-30 aylar arasında ortaya çıkmaktadır. Çocuğun hazır gıdaları keşfettiği dönem…

GAPS gibi diyetler paketlenmiş ürünlerden uzak durmayı öğütlemektedir. Acaba bu diyetler farkında olmadan monosodyum glutamattan uzak tutarak mı fayda gösteriyor? Otizmli çocukların beyninde glutamat fazlalığı olduğu, uyarıcı nörotransmitter fazlalığı artık yerleşik bir bilgidir.

Az sayıda olsada yapılan çalışmalar monosodyum glutamat yanında aspartam gibi nörotoksik olabilecek gıda takviyelerinin alınmasının sinerjistik etki yaptığını iddia ediyor.

Bu konuyu düşünürken hemen akla şu geliyor. Ya çocuğunuzun beyin kan bariyeri iyi çalışmıyorsa. Otizmde beyin kan bariyeri bozukluğu ve barsak geçirgenliğinin benzer mekanizmalara dayandığını düşünen araştırmacılar var.

Son olarak Katherine Reid isimli bir kimyager anne çocuğunda monosodyum glutamat eliminasyon dieti yaptıktan sonra dramatik  farklılıklar gördüğünü anlatıyor. Tek olgu üzerinden fikir yürütmek zor ama bu inekler ve buğdaylar yüzyıllardır var.  Mangal keyfi yapıp hayvancıkları suçlamadan önce gıdalarımıza kattığımız kimyasallara dikkat etmemiz gerekiyor.

İyi pazarlar

Doç Dr Barış Ekici

cocuk-norolojisi.com

Çocuk Nörolojisi Uzmanı Doç Dr Barış Ekici'den randevu almak için bilgilerinizi bırakın sizi arayalım.

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.