Her köyden geleni çocuklarımıza yedirmeyelim!!!

Nöroloji Beslenme
Çocuk Nörolojisinde beslenme önemlidir. Ama dikkatli olmakta yarar var!

Doğal besleyerek çocuklarımıza zarar verebilir miyiz…

 

Organik, Doğal beslenme çılgınlığı çevremizi hızla sararken, çocuklarımız bunun masum kurbanları olabiliyor. Çocuklarımızı daha doğal şartlarda yetiştirilmiş, daha az işlenmiş gıdalarla beslemek aslında iyi niyetli ve sağlıklı bir yaklaşım. Fakat her durumun olduğu gibi istisnaları olduğunu unutmamalıyız.

Son bir ay içinde gördüğüm hastalar üzerinden mesaj vermek daha kolay olacak sanırım…

Öncesinde tamamen sağlıklı 8 yaşında erkek çocukta ani başlayan dengesizlik, siyah yazıları mor renkli görme için yapılan bir sürü tetkik ve filmde sorun saptanmıyor. Çocuğun yakınmaları devam ediyor… İşin aslı meslektaşım Dr Burak Tatlı’nın yeni yemeye başladığı gıdaları sorgulamasıyla ortaya çıkıyor. Çocuk bir haftadır Kars’tan gelen bal yiyor… Deli bal denilen bu bal türü Artvin, Rize ve Kars’ta bulunuyor. Orman gülü bitkisinin polenlerini içeren balın çok tüketilmesi adı üzerinde halüsinasyonlar, görme sorunları ve denge bozukluğu yapıyor.

Bir aylık sağlıklı bebek 24 saattir uyuyor, zorla uyandırılıp besleniyor ve tekrar uyuyor. Zor bir durum, ciddi durumları dışlamak için onlarca tetkik, hatta menenjit ihtimali için belinden su alınıyor. Sonra ne mi çıkıyor. Annesi sütü artsın diye son 3-4 gündür bol dereotu yiyormuş. Bebek 3 gün sonra uyanıyor.

3 haftalık bir bebek  bir kaç gündür sıçramaya ve az uyumaya başlıyorlar. Bebek en ufak bir uyarıya yoğun bir ağlama ile yanıt veriyor. Oysa bir aylık bebeğin zamanının çoğu uyuyarak geçer. Annenin aldığı özel bir şey varlığı sorulduğunda, Annenin bebeğe yetecek kadar sütü gelsin diye özel çay karışımını çok fazla tüketiğini öğreniyoruz. İçerdiği bitkilere kabaca bakınca koyunların bunları çok yememesi konusunda veteriner hekim uyarısı olduğunu öğreniyoruz. Bu sefer onlarca tetkik yerine sadece çayı kestik.

Köylülerin hangi otun ne zaman yenilmesi, hangi balın çocuklara verilmemesi hakkında geleneksel bilgileri vardır. Biz şehirde yaşayanlar ise organik, bitkisel diye yan etkileri olabilecek gıdaları çocuklarımıza hatta bebeklerimize bile rahatça veriyoruz.  Bitkilerin doğal ortamda yetişmiş olmasının, içerdiği biyoaktif maddeleri değiştirmediğini unutmayalım.

Doç Dr Barış Ekici, Pediatrik Nöroloji Uzmanı

http://cocuk-norolojisi.com

Epilepsi (Sara), Otizm, Serebral Palsi, Ketojenik Diyet, Başağrısı, Gelişimsel Gerilik
Çocuk Nöroloji doktoru Doç Dr Barış Ekici’nin bilgilendirici Çocuk Nörolojisi sitesidir.

Çocuk Nörolojisi Uzmanı Doç Dr Barış Ekici'den randevu almak için bilgilerinizi bırakın sizi arayalım.

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: