Otizm Spektrum Bozuklukları

Çocuk Nörolojisi Doktoru

Kitabımız çıktı…

Otizm bir hastalık mı? Yoksa yüzlerce-binlerce hastalığın bir bulgusu mu? Otizm bir hastalık değil, bir sonuç. Bir çok hastalığın ortaya çıkardığı bir sonuç. Altında karmaşık genetik nedenlerin yattığı bir durum. Bu küçük kitap karmaşayı basite indirgemeye çalışıyor. Temel kavramlardan alternatif tedavilere otizmle ilgili bir çok konuyu akıcı şekilde anlatmaya çalıştık.  Fırından yeni çıkmış, dumanı üzerinde bilimsel çalışmaları sizin için derledik. Gerçek bilginin peşinde olanların seveceğine inanıyoruz.

Katkıda Bulunan Yazarlar

Ali Evren Tufan, Doçent Doktor, Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı Hastalıkları Uzmanı

Ayşe Nurcan Cebeci, Doçent Doktor, Çocuk Endokrinoloji Uzmanı

Aytek Bulat Şık, Yrd. Doçent Doktor, Kadın Sağılığı ve Hastalıkları Uzmanı

Eftal Geçgil, Uzman Diyetisyen

Feyza Kutlu, Çocuk Gelişim Uzmanı

İlkay Çolapkulu, Uzman Fizyoterapist

Nuran Demir Samurcu, Uzman Doktor, Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı Hastalıkları Uzmanı

Seda Özcan, Çocuk Hemşiresi

Serhat Güler, Uzman Doktor, Çocuk Nörolojisi Uzmanı

Şerife Sezen Aksu, Çocuk Gelişim Uzmanı

Tuğçe Aksu Uzunhan, Uzman Doktor, Çocuk Nörolojisi Uzmanı

Otizm çağımızın salgın hastalıklarından biri…

Doç Dr Barış Ekici’nin Tüm Otizm Yazıları için

 

çocuk nörolojisi, pediatrik nöroloji

Otizm Spektrum Bozukluğu
Otizmin bulguları çoğu kez yaşamın ilk 3 yılında ortaya çıkar.

 

Otizm spektrum bozuklukları  dil gelişimde anormallik,  sosyal beceride yetersizlik  ve  aynılıkta ısrar ile karakterizedir.

Amerika Birleşik Devletlerinde her 68 çocuktan birini etkileceyecek kadar sıklığı artmıştır.

otizm sıklığı

 

Otizm spektrum bozukluklarının sıklığı 2000’li yıllarda dramatik artış göstermiştir. Buna yol açan nedenlerin başında anne karnındaki bebeğe etki eden çevresel faktörler (ilaçlar, kimyasallar, elekromanyetik dalgalar vb.) gelmektedir. Son yıllarda normal doğum yönetiminin otizimden koruyucu olabileceğine dair kanıtlar bulunmaktadır.

Bazı nörolojik ve genetik hastalıklar da doğum sonrasında otizme yol açabilir. Otizm spektrum bozukluğu gösteren çocuklarda bu hastalıkların saptanması, özgün tedavileri olması açısından önemlidir. Her 100 otizmli çocuktan yaklaşık 15’inde tanı konulabilir bir neden saptanabilir. Bu hastalarda EEG, metabolik tetkikler ve MR inceleme yapılması önerilmektedir.

 

Doç. Dr. Barış Ekici

Otizmde bulmacanın bir parçası Folat mı?

Otizmde bulmacanın bir parçası Folat mı?

Otizm spektrum bozuklukları tanısı alan çocukların sayısı çığ gibi büyürken, nedenleri hakkında bilim insanları da nefes almadan çalışıyor.

Son zamanlarda otizmli çocuklarda folat metabolizma ve taşıyıcı bozukluğunun sağlıklı çocuklara oranla çok daha sık görüldüğü ortaya konuldu. Folat bir çok biyokimyasal ve yapısal mekanizmada önemli rolleri olan bir vitamin.  Tanımlanan durumun tam adı ise serebral folat eksikliği, yani beyinde folat vitamini eksikliği.  Folat metabolizma bozukluğunun otizm benzeri bir tabloya yol açtığı zaten biliniyordu, fakat beyine folat taşıyan mekanizmaların otizmli çocukların çoğunda bozuk olduğu yeni saptandı.

Otizm spektrum bozukluklarının sıklığı son yıllarda artıyor, Benzer şekilde otoimmün hastalıklarda artış gösteriyor. Çocuklarımız gittikçe artan sıklıkta alerji bulguları gösteriyor. Bir çok aile inek sütü alerjisiyle uğraşıyor. Benzer şekilde otizmli çocuklarda  beyne folat taşıyan mekanizmanın alerji benzeri bir durum nedeniyle çalışmadığı gösterildi.

Daha çarpıcı olan ise bu çocuklara beyne başka şekilde girebilen folat türevleri verildiğinde ise dramatik yanıtlar elde edilmesi. Özellikle alerjik testleri pozitif çıkan çocuklarda otizm belirtilerinin tamamen gerileyebileceği bildirilmiş.

Bunlar umut veren fakat oldukça yeni bulgular. Daha büyük çalışmalarla kontrol edilmesi gerekli. Peki beklemeden bu ilaçları kullanabilir miyiz diye merak ediyorsanız…

Sonuçta yan etki profili düşük bir vitamin olan folat türevlerinin denenebileceğini düşünüyorum…

 

Epilepsi (Sara), Otizm, Serebral Palsi, Ketojenik Diyet, Başağrısı, Gelişimsel Gerilik
Çocuk Nöroloji doktoru Doç Dr Barış Ekici’nin bilgilendirici Çocuk Nörolojisi sitesidir.

 

“Otizm Spektrum Bozuklukları” için 12 yorum

 1. Hocam iyi günler dilerim.
  14 aylık erkek çocuğum var. 2 ay kadar önce eşimin ilk söylemesi ile otizmi ve belirtileri araştırdım kendi çocuğumu da bu süreçte sürekli gözlemledim. Fiziksel olarak 9 aylıkken yürümeye başladı. Başı hariç dokunulmasına hiç itiraz etmiyor. Başını saçlarını ovalamak istesem kaçıyor istemiyor. Hiç konuşmadan elimi uzatsam ne istediğimi anlıyor. Yüzüne konuşmadan farklı bir tepki vermeden sadece gülümsediğimde karşılık veriyor. Bilinçli bir kelime henuz konuşmadı ama bazı kelimeleri kendi kendine söyleyip duruyor. Özellikle de babababababa gibi. Yabancı insanlardan kaçmak yerine kimi görse kucağına gitmek istiyor. Kendi oyuncaklarından çabuk sıkılıyor biz ne yaparsak kendisi de yapmak istiyor örneğin tornavida ile sağı solu tamir etmek istiyor. Biliyorum ki otizmde en önemli tedavi erken tanı ile başlıyor. Yukarıdaki saydıklarım otizmin belirtileri olup olmadığı konusunda tereddüt ediyorum önerileriniz nedir.
  Teşekkür ederim.
  İyi çalışmalar.

  Beğen

 2. Merhaba hocam. Gaziantepten yazıyorum 4 yaşında oğlum var özel eğitim ve kreşe gidiyor konuşma çok az. 1 yılı aşkın süre önce otizm başlangıcı denildi. Özel eğitim alıyor haftada 4 saat kreş e gidiyor. Cerrahpaşa Tıp fakültesinde tedaviye duruyoruz. Göz kontağı yoktu şimdi biraz göz kontağı kuruyor. 2016 Şubat 3 de Cerrahpaşa ya yine gideceğiz sizede göstermek istiyorum oğlumu. Yardımcı olursanız sevinirim.

  Beğen

 3. çocuğum 1 yaşından beri sayılara çok ilgili ve saymayı biliyor. şu anda 3,5 yaşında 100e kadar türkçe ingilizce sayabiliyor. bütün hayvanları renkleri harfleri sayıları hem ingilizce hemde türkçe bilip okuyabiliyor. fakat uzun süreli göz kontağı kurmada, sorulara cevap vermekte, arkadaş edinmede, çağırıldığında bakmada sorunları var. bir pedegoga giyyik atipik otizm belirtisi var dedi.
  şu anda haftada 3 gün 45er dakika özel eğitmene götürüyoruz, b12,b6,c vitamini takviyesi ile birlikte süt ürünlerini azalttık.
  tavsiyeniz nelerdir. bursadayız ama gerekirse kontrole veya tedaviye istanbula getirebiliriz.

  Beğen

Çocuk Nörolojisi Uzmanı Doç Dr Barış Ekici'den randevu almak için bilgilerinizi bırakın sizi arayalım.

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.