Riskli bebekler

Riskli bebek kavramı hangi bebeklerin gelişimsel gerilik ve gelişim sorunları ile karşılaşma ihtimali olduğunun önceden belirlenmesi için ortaya atılmıştır. Böylece bu bebekler erken dönemde yakalanıp eğitim ve fizik tedavi programlarına dahil edilebilirler. Bu bebekler yaşamlarının ilk yılında 3 ay ara ile çocuk nöroloğu tarafından değerlendirilir, gerekirse Denver, Bayley vb. gelişimsel testler uygulanır.

Riskli Bebek İzlemi

Erken doğan bebekler nörolojik rahatsızlıklara yakalanabilir.

Tablo 1.  Gelişimsel sorunlar için riskli bebekler
•Doğum kilosu <2500 gr
•Doğum haftası <37 hafta
•Apgar <4  5. dakika
•Intraventriküler kanama >Evre II
•Doğuşsal anomaliler
•Yüksek düzey sarılık, kan değişimi
•Sepsis, Menenjit
•Hidrosefali, HİE
•Nörolojik muayene bulguları ( hipotoni, tremor, hipertoni)
•Nöbetler
•Hipoglisemi
•Pulmoner Hipertansiyon
•Eve apne monitörü ve kafeinle taburcu
•Extracorporeal membrane oxygen (ECMO) uygulanmış olmak
•Madde bağımlısı anne

Riskli bebeklerin önemli bir bölümünü erken doğan (prematüre) bebekler oluşturur. Bebeğin doğum haftası ve kilosu ne kadar düşükse bu bebeklerde serebral palsi gelişim riski o kadar yüksektir.

Serebral palsi 15%  ( 22 – 27  gestasyon haftasında doğan), 6%  ( 28 – 31  gestasyon haftasında doğan), 0.7%  ( 22 – 77  gestasyon haftasında doğan) ve  0.1% miadında(zamanında) doğan bebekte gelişecektir.

Çocuk Nörolojisi Kliniğinde uzman fizyoterapistlerimizin katılımıyla riskli bebekler için erken girişim programı uygulanmaktadır. Çocuk nörolojisi uzmanlarımızın yönetimindeki programda anne-babanın katılımı esas alınarak evde fizyoterapi uygulanmaktadır. Böylece bebekler kalabalık ortamdan korunarak enfeksiyon riski azaltılmaktadır

Tüm Avrupa ülkelerinde ve ABD’de “Early intervention” diye adlandirilan “erken müdahale” kavrami; erken teshis,  tedavi ve rehabilitasyon yaklasimlarini içermektedir. Hedef kitle yasi 0-6 yas, bebeklik, erken çocukluk ve okul öncesi dönemi kapsamaktadir. Fizyoterapi yönünden erken rehabilitasyonu ele alacak olursak, fizyoterapi programina mümkün oldugunca erken baslanmasi, ileride olusabilecek kas tonusu bozukluguna bagli kas iskelet yapisinda olusacak deformiteleri, postür bozukluklarini azaltmakta, normal motor gelisimi hizlandirarak hareketliligin erken saglanmasina olanak vererek problemli çocugu ve aileyi psikolojik yönden desteklemektedir. Erken fizyoterapiye baslamanin ilerde olusacak eklem bozukluklari, kas zayifliklari ve durus bozukluklarini önleyerek motor gelisimi hizlandirir. Ayrica  erken dönemde baslayan ev egzersiz programlari aile egitiminin motor gelisim açisindan destekleyici nitelik tasir. Gelecekteki özürü en aza indirmek amaciyla nöromotor bozuklugu olan yüksek riskli bebeklerde erken rehabilitasyon gereklidir. Fizyoterapi rehabilitasyon programinda ailenin de bulunmasi hedeflere ulasmayi hızlandırır.

Doç Dr Barış Ekici

Epilepsi (Sara), Otizm, Serebral Palsi, Ketojenik Diyet, Başağrısı, Gelişimsel Gerilik
Çocuk Nöroloji doktoru Doç Dr Barış Ekici’nin bilgilendirici Çocuk Nörolojisi sitesidir.

3 comments

  1. Havva · Ağustos 27, 2018

    İyı aksamlar benim bebegim 30haftalik dogdu 1.120gr 43 gun yogunbakim unütesinde kaldi şuna 5.ayı bitti genel olarak 53haftanin icinde maalesef kuvezden eve geldiginde surekli bir tarafa yattıgi icin kafa şekil bozuklugu var biraz ve kafayı sabit tutmakta ve saga sola dönmekte ciddı sikıntiları var surekli bir baş ateşi mevcut goturdum normal 3 hafta daha beklememi soylediler fakat icim rahat degil bu konuda ne önerebilirsiniz..

    Beğen

  2. Bahar · Ocak 31, 2016

    Bu arada 33+5 haftalik dogdu ikizlerim oglumda donuk bakislar var.agladiginda kafasini kaldirabiliyor bi tanidigimiz fizik tedavi uzmani basini kaldirmasinin zatif oldugunu takipin az oldugunu soyledi acikcasi bende endiselenip biraz arastirma yaptim ve karsima hep otizm cikti otizm kucuk bebeklerde nasil anlasilir ne yapmamiz lazim.bu arada kendim epilepsi hastasiyim

    Beğen

Çocuk Nörolojisi Uzmanı Doç Dr Barış Ekici'den randevu almak için bilgilerinizi bırakın sizi arayalım.

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.