Serebral Palsi

 

Serebral Palside Peptiderjik Tedaviler

 

Travmatik ve hipoksik beyin hasarı (Serebral Palsi) dünya çapında yılda 10 milyondan fazla kişiyi etkilediği için yüksek sosyoekonomik etkiye sahip yıkıcı bir tıbbi durumdur. Uzun süreli hastanede  kalma, mortalite ve engellilik ile ilişkilidir. Serebral palside yaşam süresi özellikle gelişmekte olan ülkelerde onlarca yıldır sürekli olarak gelişmesine rağmen, beyin hasarı için etkili bir ilaç tedavisi klinik bir ihtiyaçdır.

Beyin hasarı ve onarımı süreçlerinde peptit aracılı mekanizmaların yer aldığının gösterildiği bilimsel kanıtlara göre, peptidergik ilaçlar, bu hastalarda akut sonuçların ve uzun vadeli iyileşmenin iyileştirilmesine yönelik çok modlu bir tedavi alternatifini temsil etmektedir.

Peptidergik ilaç Cerebrolysin, Cortexin ve endojen nöropeptitler progesteron ve eritropoietin ile bugüne kadar yapılan randomize kontrollü klinik çalışmalar ve açık etiketli çalışmalar pozitif klinik sonuçlar vermiştir. Cerebrolysin ve Cortexin ile tedavi edilen hastalar daha hızlı klinik iyileşme, daha kısa hastanede kalma süresi ve daha iyi uzun vadeli sonuçlara sahiptir. Progesteron ile tedavi travmatik beyin hasarı mortalitesi ve klinik sonuç açısından plaseboya göre daha avantajlı iken, eritropoetin sadece mortaliteyi azaltmıştır. Doğrulayıcı randomize kontrollü klinik araştırmalar bu umut verici bulguları tekrar göstermeyi başarmaktadır.

 

Serebral Palsi
Çocuklarda Beyin Felci Farklı Şekillerde Ortaya Çıkabilir.

Serebral Palsi bebeklerde gelişim geriliğine yol açan en sık nedendir…

 

Halk arasında doğuştan beyin felci olarak da bilinen serebral palsi çocukluk çağında sık karşılaşılan bir nörolojik sorundur. Serebral palsi gelişmekte olan bebek beyninin hasarlanması sonucu ortaya çıkar. Farklı tipleri tariflense de çocuk nörologları en sık spastik tip serebral palsi ile karşılaşırlar. Serebral palsili çocukların çoğunda erken doğum ve küvözde kalma öyküsü vardır. Serebral Palsi’nin tüm dünyada görülme sıklığı binde 4-5 oranındadır. Maalesef bu oran, günümüzde de devam etmektedir. Daha önceden pek hayatta kalma şansı olmayan prematür bebeklerin artık yaşatabiliyor olması da görülme sıklığının düşmesini engeller. Gebeliğin 36. haftasından önce olan doğumlar, düşük doğum ağırlığı (2500 gramdan düşük) ve müdahaleli doğumlar Serebral Palsi için en fazla risk oluşturan faktörlerdir.

Riskli bebeklerde bulgular yaşamın ilk bir kaç ayında başını tutamama, görme ve işitme sorunları ile şeklinde ortaya çıkar. Serebral palsi tanısı için hastalığa özgün MR bulguları, hastanın öyküsü ve muayene bulguları yeterlidir. Serebral palsili çocuklarda epilepsi, kas katılığı ve mental sorunlar daha sık görülmektedir.

Serebral palsi tedavisinde hastalığın neden olduğu bulgular hafifletilebilir, çocuğun bağımsızlık düzeyi arttırılabilir, bakımı kolaylaştırılabilir. Her hasta için tedavi hedefleri farklı olup tedavi seçenekleri de farklıdır. Serebral Palsi tedavisinde uygulanabilecek birçok tedavi yöntemi mevcuttur. Önemli olan sizin çocuğunuz için o dönemde en uygun ve gerekli olan tedavi seçeneklerinin doğru olarak belirlenmesi ve uygulanmasıdır. Çeşitli ilaç tedavileri, egzersiz ve fizyoterapi yöntemleri, iş ve uğraşı tedavisi, ortez uygulamaları yapılabilir. Ayrıca Zorunlu Kullanım Tedavisi , Vücut Ağırlığı Destekli Yürüme Bandı Eğitimi, Hippoterapi (Atla Terapi), Transkraniyal Doğru Akım tedavisi, kısıtlayıcı atellemeler , kinezyo-bantlama gibi yeni tedavi yöntemleri mevcuttur. Çocuğunuza o dönemde hangi tedavilerin uygulanacağına bu konuda deneyimli bir Çocuk Nörolojisi Uzmanı karar vermeli ve çocuğunuzdaki gelişmeleri takip ederek gerekli düzenlemeleri yapmalıdır.

Doç. Dr. Barış Ekici

https://www.youtube.com/watch?v=dCoTMubDVT4

Bir başarı öyküsü: Ceyda Düvenci ve serebral palsi hastası kızı Melisa

Ceyda Düvenci, serebral palsi hastası kızı Melisa için konuştu: Bizim hikâyemiz acıklı değil, başarı hikâyesi. Bizim renklerimiz gökkuşağının renkleri. Bizim hayatımız gökkuşağı gibi rengârenk. Odamız da öyle. Bir duvarımız mavi, bir duvarımız sarı, bir duvarımız yeşil ve pembe. En büyük hayalimiz de, doğru bireyler olarak hayatın içindeki yerimizi alabilmek.

Nesi var Melisa’nın?

– Doğar doğmaz beyin kanaması geçirdi ve beyninin hareket noktası etkilendi. Teşhisi serebral palsi.

Geçmiş olsun…

– Yediklerimiz, soluduğumuz hava ve daha bir sürü şey, artık sağlıklı doğumlara izin vermiyor. Bazı bebekler hamilelikte, bazıları doğum sırasında, bazıları da doğumdan sonra beyin deformasyonuna uğruyor. Beynin herhangi bir şekilde zarar görmesine verilen isim serebral palsi. Her çocukta etkisi farklı. Ama her 4 çocuktan birinde görülüyor bu hastalık ve birçoğu maalesef evde. Topluma kazandırılamıyor…

Melisa’nın hangi fonksiyonlarında eksiklik var?

– Görüşünde. Sadece yüzde 35 görebiliyor. Bağımsız yürüyemiyor. Hedefimiz, yürüteçsiz yürüyebilmesini sağlamak. Tabii ki eğitimi diğer çocuklardan daha yavaşlatılmış olmak zorunda. Çünkü çabuk heyecanlanıyor. Heyecanlanınca vücudu kasılıyor. Melisa’yla daha sakin diyalog kurmak gerekiyor. Çünkü çabuk dağılıyor odağı. Onun dışında bütün dileklerini, isteklerini dile getirebilen bir çocuk ama daha korunaklı bir şekilde. Otizm gibi bir boyut değil ama daha sakin ortamlarda kendini daha kolay ifade edebiliyor. Sokakta yürüteciyle bağımsız yürümeye bayılıyor, yedi düvelle barışık ve çok sevgi dolu bir çocuk.

Okula da gidiyor şu anda, öyle değil mi?

– Evet. Küçükkarabalık’a gidiyor. Montesorie eğitimi veren bir okul. Bizim için çok büyük bir şans. Çünkü kaynaştırma eğitimi maalesef çok zor ülkemizde. Bir sürü yaşları daha büyük serebral palsi çocukları olan arkadaşım var, büyük sorun yaşıyorlar.

Neden?

– Okullar kabul ediyor, fakat veliler kazan kaldırıyor. “Çocuklarımızın konsantrasyonunu bozuyor!” deyip imza topluyorlar, “Ya siz çocuğunuzu alın ya biz alıyoruz!” diyorlar. Çok vahşiler. Öğrenciler değil ama veliler öyle. Bu okul o yüzden farklı, sağ olsun bizi kabul ettiler. Bu çocuklarda bağırmak yok, taşkınlık yok, sadece biraz daha zor öğreniyorlar. Yanına bir refakatçi öğretmen vermek ya da ablasını yanına koymak tek dert bu. Ama bizde bayağı ‘öcü’ muamelesi görüyorlar.

Bu güzel röportajin devamı için…

http://www.radikal.com.tr/hayat/bir-basari-oykusu-ceyda-duvenci-ve-serebral-palsi-hastasi-kizi-melisa-1491487/

“Serebral Palsi” için 15 yorum

  1. Merhaba hocam benim 5 aylık kızım da baş çevresi küçük 37 cm ve sağ kolda titremesi var sürekli atak şeklinde bizi tanıyor hareketli sesler çıkarıyor doğumda Kordon dolanması ve ciğerleri tikanmisti zor nefes alıyordu 17 gün yoğun bakımda yattı günün de doğdu doğumum da normal doğumdu tam bi tehsiji konulmadı 2 nöroloji 2 beyin cerrahi na gittim biri epilepsi olabilir diyor tomografi de o tirigonosefali çıktı beyin cerrahı hayır değil dedi anastezili mr istediler özelde çektirip goturcem devlet hastanesine sıra bize gelene kadar 8 aylık oluyor korkuyorum tedavisi geç kalır diye daha tam tehsiji de koymadılar .serebral palsi de olabilir dediler hocam sizce ne olabilir yada ne yapmalıyım acele etmeli miyim durum kötü mü birde nöbet ilacı kullanmaya başladık nöbet geçirme olasılığı olabilir diye beyine Zarar vermesin diye

    Beğen

  2. Slm hocam benim yeğenim zeynep ikizlerden biri 4 yaşını doldurdu kafasında şant var serebral palsi hastası bununla ilgili neyapabiliriz

    Beğen

  3. benim bebeğim 1 günlükken beynin dış tarafi kanama yaptı bununla birlikte soğuk havale gecirdi epilepsi ilacı kullanıyor ilk 10 gün hic hareket etmemisti aglamamıştı şimdi 6 aylık dönebiliyor destekli oturabiliyor insanları ayırt ediyor ve sesin nerden geldiğini biliyor doktorumuz serebral palsi demisti acaba yanılma payı varmıdır doktorumuzun ,teşekkürler.

    Beğen

Çocuk Nörolojisi Uzmanı Doç Dr Barış Ekici'den randevu almak için bilgilerinizi bırakın sizi arayalım.

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.